Potapeci mista

PRIMA-DIVING

Výběr místa k potápění je na vás. Zde je několik tipů

MAP

místa k potápění

místa k potápění

UMM GAMMAR

 Umm Gammar

je jedním z nejsevernějších potápěčských lokalit Hurghady a nachází se na půli cesty mezi Hurghadou a Shedwan Island. Je to ostrov, který vypadá zdaleka jako velryba nebo ponorka s malou anténou nahoře. Stoupá z hlubin moře s poměrně strmými zdmi. Na jižní straně je velká náhorní plošina ohraničená na jihu a východě třemi velkými nástrahami.

Flora & fauna:

Zde můžete vidět téměř celý podvodní svět Rudého moře: od bassletů a želv, které se drží v malých hloubkách, po obrovské kranasy a tuňáky až k žralokům plovoucím v modři. Obrovské hejna chňapálků také zaplavují scénu úchvatné krásy. Udělejte si čas na hledání zajímavých objektů a objevte mnoho kamených a dračích rybek. V okolí náhorní plošiny je vidět mnoho obřích druhů murén a častými návštěvníky jsou zde také delfíni.

HLOUBKA: OD 10 M DO 40 M

MARSA ABU GALAWA

Marsa Abu Galawa

se nachází severně od Hurghady, poblíž El Gouna. Skládá se z písečné laguny, malého útesu na jihu laguny a hlavního útesu na severní straně laguny. Topografie vytváří dokonale chráněnou soustavu útesů proti větru a vlnám, díky čemuž je toto místo ideální pro potápění i za velmi nepříznivých povětrnostních podmínek. Hloubky sahají od 5 m do laguny po 30 m před útesem, což z něj činí ideální místo pro začátečníky i pokročilé.

MARSA ABU GALAWA
Flora & fauna:

Ačkoli toto místo nedosáhne k měkkých koralům, nabízí ochranu pro miliony malých druhů. Často se zde objevuje také kanic vroubený a sumečci průsvitní. Na čisticí stanici můžeme pozorovat, jak krevety čistí ústa větších ryb. Na hřebeni vidíme obrovskou kamennou rybku, ropušnici a ropušníčka vláknoploutvého. Je zde také skvělá příležitost pozorovat mnoho murén. Oplatí se hledat po písečném dně rejnoky. Trpěliví a opatrní potápěči mohou být odměněni setkáním s velmi vzácnými mořskými hvězdami!
HLOUBKA: OD 5 M DO 30 M

CARLESS REEF

Carless Reef  

Toto místo pro potápění se skládá ze dvou sloupů asi 20 metrů od náhorní plošiny stoupající z hlubin moře. Nachází se severně od Hurghady, tento legendární útes je ideálním místem pro odpolední ponor na cestě zpět z Umm Gammar nebo Shaab Ruhr.

CARLESS REEF
Flora & fauna:

Je dobře známo, že je domovem mnoha útesových žraloků a obrovského množství korálů, které lze nalézt na Elphinstone nebo jsou srovnatelné s Brothers Islands. Naleznete zde mnoho velkých ryb, ale také silné proudy. Korály však byly z velké části zničeny trnovou korunou. Škůdce byl zaznamenán před lety a shromážděn místní potápěčskou komunitou na útesu, což zabránilo dalšímu ničení korálů. Toto poznání, v té době bylo velmi děsivé, a proto bylo rozhodnuto, že se všechny trnové koruny odstraní, aby se pořezali a hodili zpět do moře. Když populace trnové koruny oživla, všichni bylli plaší. Naneštěstí napadli korály s vícenásobnou silou a zničili celé místo. Záchranná operace byla zopakována. Od té doby bylo zaznamenáno výrazné zlepšení a nyní se toto místo vrací jako jeden z prvních pěti nejkrásnějších útesů Hurghady. Hlavními atrakcemi jsou žraloci, delfíni a víloví bassleti. Můžete také potkat želvy, které se živí korály na vrcholu . Někdy dokonce i plachetníci přicházejí z hlubin a loví svou kořist. Tvrdé korály, zejména na severní straně, vytvářejí úžasné, pohádkové korálové útvary.
HLOUBKA: OD 15 M DO 40 M

FANADIR NORTH

Fanadir North

je jedním z nejdelších útesů v Hurghadě. Nachází se severně od hotelu Hilton Plaza a táhne se téměř přímo na sever. Samotný Fanadir je rozdělen na dvě místa pro potápění: Fanadir jih a sever. Severní část se skládá z 10 m vysoké útesové stěny, písečné náhorní plošiny široké asi 15 m u mola a zužuje se do hloubky 40 m a více.

Flora & fauna:

Často můžou chodit spolu dračí a kamenná rybka - zejména během období páření, pořádají pěknou šou pochodující společně na písčitém dně! Můžeme také vidět v písku na okraji náhorní plošiny velké trnuchy jemenské čekající na své oběti.

Gobies vyplní společně s krevetami všechny vyhrabané díry. Dokonce i chobotnice často navštěvují tento útes. Jedním z nejzajímavějších a neuvěřitelných druhů ryb je ropušníček vláknoploutvý, hvězdice nebo žabí rybka. Manta ray také občas připluje zkontrolovat, co se děje v sousedství.

Při dekompresní zastávce v hloubce 5 m je útes plný života, speciální šou dělají bassleti a mnoho modrých chňapálků, kteří plavou v modři. K vidění je několik velkých tuňáků a 2 želvy, které rádi pózují pro pěkné fotky.
HLOUBKA: OD 10 M DO 40 M

TURTLE BAY

Turtle Bay

se tak nazývá kvůli svému tvaru, který je vidět ze vzduchu. Je to velmi zajímavý a živý korálový útes poblíž Fanous East.Toto potápěčské místo je perfektní i za špatného počasí - leží za útesem

TURTLE BAY
Flora & fauna:

Toto potápěčské místo je nejlépe známé pro své krásné měkké a tvrdé korály v lagunách. Často můžete na vnějším útesu pozorovat chobotnici, želvu, kamenou nebo dračí rybku, modře tečkovaného rejnoka a sibu skvrnitou. Skryté v dírách najdete mnoho murén.
HLOUBKA: OD 4 M DO 16 M

FANOUS EAST

Fanous East

V arabštině znamená "maják" a nachází se na východní a více populární straně útesu. Útes samotný je 300 m dlouhý a rozkládá se od východu na západ a je rozdělen do dvou částí: El Fanous východ a El Fanous západ.

FANOUS EAST
Flora & fauna:

V této potápěčské lokalitě, můžeme objevit mnoho zajímavých tvorů, kteří se skrývají v písku. Kammené ryby, hězdice, krokodýlí ryby, dráčky nebo dokonce Ropušníčka vláknoploutvého. Všechny tři Ergy jsou pokryty měkkými a tvrdými korály, které tvoří specifické kolonie vyrůstající z koralového podloží.

Mezi zajímavé tvory, které zde můžeme najít patří například krevety a obrovští kanici. Nevšímají si potápěčů a pózují pro fotografie. Na útesu v hloubce asi 5-6 m je mnoho měkkých korálů, které přitahují želvy, nebo malé murény pestré.
HLOUBKA: OD 6 M DO 16 M

HAMDA

Hamda

se nachází v národním parku Giftun v jihovýchodní části ostrova Velký Giftun. Je to stěna, která se pozvolna svažuje do hloubky 40 m a více. Na svahu se nacházejí dvě malé plošiny, jedna v 15 m a druhá v 18 m, které tvoří jediné pískové skvrny na jinak kompletně korálama pokryté stěně.

Flora & fauna:

Vzhledem k tomu, že je stěna pokryta mnoha tvrdými a měkkými korály, nabízí ochranu mnoha druhům útesových ryb. Zde můžete často najít želvu, chobotnici, kamenou či dračí rybku a obří murénu.

Malý žralok, nebo velký tuňák se často objevují v modři. Často se zde objevují velrybí žraloci. Stovky útesníků pruhovaných a chňapálků tvoří nezapomenutelnou kulisu, kterou stojí za to vyfotit
HLOUBKA: OD 15 M DO 40 M

ERG SABINA

Erg Sabina

je místo ponoru v Národním Parku Giftun na místě Shaab Sabina. Je to jedna z nejkrásnějších potápěčských lokalit v Hurghadě. Erg je zde obklopen písečnou planinou, která se rozprostírá na sever a na dalším, ale menším Ergu končí.

Flora & Fauna:

To je určitě jedno z nejvíce fotografovaných a nejživějších míst. Máme možnost pozorovat všechny druhy útesových ryb, od malých bassletů a motýlích ryb, přes rejnoky, obrovské murény, želvy a ježky. S trochou štěstí, můžeme dokonce vidět žraloka, jehož vzhled je vždycky senzační. Obrovské a krásné, měkké a tvrdé velké korály budou jistě pokušení pro milovníky podmořské fotografie.
HLOUBKA: OD 8 M DO 20 M

SHAAB SABINA

Shaab Sabina

znamená útes Sabina a nachází se v jižní části ostrova Velký Giftun v kanálu mezi dvěma ostrovy, které patří k Národnímu Parku Giftun.

SHAAB SABINA
 
Flora & fauna:

Rify jsou hustě pokryté tvrdými korály, které slouží jako ochrana pro malé rybky. Uvidíme nejkrásnější stolové a mozkové korály v Hurghádě. Z velkých druhů můžeme vidět útesového žraloka, barakudy nebo siby skvrnité. Tohle místo možná není nejbohatší na ryby, ale krása, korálů a topografie tohoto místa je nezapomenutelná a jedna z nejlepších v oblasti.
HLOUBKA: OD 6 M DO 20 M

SMALL GIFTUN

 Small Giftun 

Toto místo pro ponor se nachází na jihovýchodní straně ostrova Malý Giftun v Národním Parku. Považuje sa za nejzajímavější místo pro drift potápění v Hurghádě. Pod vodou klesá stěna ostrova do velké hloubky a tvoří prostor pro ponor s Drop-Off, a dvěma plošinami. Silný proud je tu pořád a přináší potravu pro korály a ryby, co dělá toto místo jedním z nejbohatších pod vodou.

SMALL GIFTUN
Flora & fauna:

Vzhledem k tomu, že je toto místo známé pro své silné proudy, mohou být velké pelagické ryby na dohled. Plošiny jsou bohaté na měkké korály, kterými sa živí želvy. Když se podíváme do prostoru, můžeme vidět velké barakudy a kranasy. Pokud se opatrně podívame blíže k útesu, uvidíme tam krokodýlí ryby a ropušnicovité ryby, rejnoky a obrovské murény. Při kotvišti uvidíme velké mozkové korály a hejna parmic a chňapálků kolem nich. Tam je velká šance potkat obrovského a přátelského Napoleona, který byl před časem krmený posádkou a stále připlouvá v naději, že dostane jídlo zdarma.
HLOUBKA: OD 12 M DO 40 M

GOTTA ABU RAMADA EAST

Gotta Abu Ramada East

To je pravděpodobně nejpopulárnější riff v Hurghádě a nabízí vynikající podmínky pro potápění pro začátečníky i zkušené potápěče. Skládá se z obrovského korálového bloku, který se nachází v blízkosti ostrova Abu Ramada, z něhož pochází jméno Gotta ("kousek") Abu Ramada. Vzhledem k jeho velikosti byl útes rozdělen do dvou potápěčských lokalit: jih a západ. Místo je často označováno jako "Akvárium". Proč? Zjitíte sami.

GOTTA ABU RAMADA EAST
 
Flora & fauna:

Toto místo je známé pro jeho velké množství a rozmanitost tvrdých a měkkých korálů, s převahou mozkových korálů, největší a nejkrásnější v regionu. Navíc, jak ukazuje přezdívka útesu - akvárium, je domovem mnoha druhů ryb ve velkém množství. Hlavní útes je zaplaven parmicemi, klipkami hrotcovými, motýlími rybami a chrochtalami. Nedaleko útesu můžeme pozorovat lovce jako barakudy a kranasy, stejně jako hejna proplouvajících chňapálků. Ve spodní části útesu se nacházejí také nádherné kusy ropušnicovitých ryb, kamených ryb, krokodýlých a lvých. V korálové zahradě kolem útesu najdeme mnoho rejnoků, murén a někdy i želv. Na východní straně útesu by jste měli věnovat pozornost mantám, které tam žijí.
HLOUBKA: OD 8 M DO 18 M

GOTTA ABU RAMADA WEST

Gotta Abu Ramada West

To je pravděpodobně nejpopulárnější riff v Hurghádě a nabízí vynikající podmínky pro potápění pro začátečníky i zkušené potápěče. Skládá se z obrovského korálového bloku, který se nachází v blízkosti ostrova Abu Ramada, z něhož pochází jméno Gotta ("kousek") Abu Ramada. Vzhledem k jeho velikosti byl útes rozdělen do dvou potápěčských lokalit: jih a západ. Místo je často označováno jako "Akvárium". Proč? Zjitíte sami.

GOTTA ABU RAMADA WEST
Flora & fauna:

Toto místo je známé pro jeho velké množství a rozmanitost tvrdých a měkkých korálů, s převahou mozkových korálů, největší a nejkrásnější v regionu. Navíc, jak ukazuje přezdívka útesu - akvárium, je domovem mnoha druhů ryb ve velkém množství.

Hlavní útes je zaplaven parmicemi, klipkami hrotcovými, motýlími rybami a chrochtalami. Nedaleko útesu můžeme pozorovat lovce jako barakudy a kranasy, stejně jako hejna proplouvajících chňapálků. Ve spodní části útesu se nacházejí také nádherné kusy ropušnicovitých ryb, kamených ryb, krokodýlých a lvých.

V korálové zahradě kolem útesu najdeme mnoho rejnoků, murén a někdy i želv. Na východní straně útesu by jste měli věnovat pozornost mantám, které tam žijí.
HLOUBKA: OD 8 M DO 18 M

SHAAB PETRA NORTH

Shaab Petra North

se nachází nedaleko Hurghady vedle ostrova Magawish. Toto místo je velmi oblíbené u začátečníkú a fotografů To je docela velký Erg, který leží na písčitém dně. 20 m severo-východně se nachází další a menší Erg, který je velmi zajímavý, protože ním prochází tunel.

SHAAB PETRA NORTH
Flora & fauna:

oba Ergy jsou pokryty mnoha měkkými i tvrdými korály, a obzvláště ten menší - jeho krása je velkolepá ! Tunel je plný metaříků jeskynných, krevet a různých klipek. Je to nejlepší potápěčská lokalita v Hurghadě pro noční ponor. Můžeme také vidět humry, kraby a vzácné sépie nebo fantastické španělské tanečnice. V kanálu mezi dvěma Ergy, najdete téměř vždy hejna chňapálků a pramic.
HLOUBKA:  10 M

ABU HASHISH

Abu Hashish

Jméno Abu Hashish pochází od pašeráků, kteří zde přebalovali pašovaný hašiš ze Súdánu. Tento útes se nachází jižne od Hurghády. Na tomto místě bude loď dále v laguně, kde jste chráněni před vlnami. Trasa potápění začíná přímo u stěny z venkovní strany, kde se nachází mnoho Ergů a zajímavých korálových formací.

Flora & fauna:

Abu Hashish je známý pro své krásné zahrady tvrdých korálů, doprovázených měkkými, které pokrývají každý volný postor. Hlavní atrakce jsou ale krásné a působivé stolové korály. Je tady mnoho kanícků fialovožlutých a klipek, které tancují kolem malých koralú a velkého Ergu. Modří chňapálci zaplavují často okolní modrý prostor. Přímo pod povrchem se setkáte s kalamáry nebo barakudami. Je zde mnoho ryb, proto je větší šance objevit úžasné dračí ryby, které číhají někde, nebo jedovaté kamenné ryby. Karety pravé také často navštíví tento útes.
HLOUBKA: OD 5 M DO 30 M

 

 

BEN EL GABEL

Ben el Gabel

tato potápěčská lokalita, se nachází na severo-západním konci ostrova Malý Giftun a je přístupná téměř za všech povětrnostních podmínek, protože je chráněna útesem. Potápěčské místo se skládá z hlavního útesu a všech Ergů rozptýlených po písku.

BEN EL GABEL
Flora & fauna:

je to jedna z nejzajímavějších potápěčských lokalit v Hurghádě, a jistě jedním z nejfotografovanejších míst. Ergy jsou hustě pokryty měkkými a tvrdými korálmi, stovky ryb plavou kolem nich. Rejnoci a delfíni jsou zde často vidět. Nejzajímavější jsou hloubky v rozmezí 5 m až 10 m, do kterých lehce proniká sluneční světlo, což z něj činí ideální místo pro nejlepší dovolenkové snímky pod vodou.
HLOUBKA: OD 6 M DO 20 M

SHABRUHR UMM GAMMAR

Shabruhr Umm Gmmar 

je jako zmenšenina Umm Gammar, i když to není vidět nad povrchem, a má více cilindrový tvar. Je vzdálený 20 minut od Umm Gammar a jeho jméno znamená ve volném překladu "dítě matky měsíce"

UMM GAMMAR
Flora & fauna:

Tato lokalita je známá tím, že je to domov velkého množství kamenných a dračích ryb, ale také murény jsou populární obyvatelé. Hejna modrých chňapálkú a několik kranasů velkých plave kolem. Čas od času zde múžeme pozorovat útesové žraloky, ale skutečným lákadlem jsou delfíni, kteří sem chodí lovit, nebo jen sledovat potápěče.
HLOUBKA: OD 10 M DO 40 M

ABU NUGAR

Abu Nugar

Tenhle útes je jedním z nejsevernějších potápěčských lokalit Hurghady a dosáhne téměř do oblasti El Gouna. Je tu mnoho Ergů a jeden hlavní útes, který je známý pro velkou rozmanitost tvrdých korálů. Milovníci ryb nemusí být zcela spokojeni, co se výskytu ryb týče, ale báječné stolové korály to z jistotou vynahradí. Písek na dně tohoto místa je pokryt korálovými trsy. Stěna útesu a velmi dobrá viditelnost, činí toto místo ideální pro začátečníky i pokročilé potápěče, na dlouhé a líné ponory.

ABU NUGAR
Flora & Fauna:

Množství ryb v tomto místě je velmi omezené, ale můžete tady často spatřit siby a občas malého útesového žraloka. Co tady úžasného najdete, jsou senzační, neuvěřitelně vyvinuté tvrdé korály, od masivních mozkových korálů až k širokým deskám stolových korálů. Tohle místo má rozhodně nezapomenutelnou atmosféru, která stojí za to být natočena, nebo vyfocena.
HLOUBKA: OD 8 M DO 16 M

 

EL AROUK GIFTUN

El Arouk Giftun 

leží v blízkosti ostrovú Giftun. Je písečná plošina, která se táhne několik set metrů od západu na východ a na severní straně se svažuje dolů. Na jejím dně je rozptýlených mnoho Ergů a korálových bloků.Některé skalní kopce dosahují k povrchu a jsou na místě kotvení z lodi dokonale viditelné.

EL AROUK GIFTUN
Flora & fauna:

Můžete zde vidět zástupce téměř všech druhů ryb žijících v rudém moři. V Ergech žije mnoho bassletů, pramic, klaunů, kranasů celkookých, všechny druhy kaniců, papouščích ryb a víc druhů klipek. Murény jsou k vidění v dolní části Ergu a rejnoci na písčitém dně. Toto místo často navštevují obrovští Napoleoni a želvy, stejně jako hejna delfínů, kteří si rádi hrají v okolí. Stín obrovské siby nám vezme dech, když proletí okolo
HLOUBKA: OD 12 M DO 18 M

HEBBAT ALLAH

Hebbat Allah

Nápad potopit tuto loď mělo Sdružení Rudého Moře už před nějakým časem, aby se snížil tlak na již tak vytížené útesy Hurghády, a taky pro zvýšení atraktivity rudého moře pro potápěče. Hebbat Allah byla stará nákladní loď, která už delší dobu seděla na písečném dně přímo v přední části hotelu Sindbad. Díky laskavosti jejího majitel, pana Mohameda Hoeidek který daroval tuto loď Asociaci, byl Hebbet Allah 7. Listopadu 2004 potopen v oblasti El Arouk Giftun. Celá operace byla provedena s podporou guvernéra rudého moře, SE Generála Saad Abo Rida, a pod přímým dohledem Egyptského námořnictva.

HEBAT ALLAH

Hebbat Allah je 51 m dlouhý, 8 m široký a je vhodný pro vrakové potápění, s jeho nákladními prostory a nástavbami, které jsou ve výborném stavu. Teď odpočívá ve 44 metrech na jeho kýlu s můstkem ve 25 metrech. Egyptská Potápěčská Federace stanovila některá pravidla pro potápění u tohto vraku. Potápěč musí mít CMAS * * * nebo rovnocenné vzdělání, nejméně 100 hlášených ponorů a pro potápěče je povolen pouze jeden ponor za den Toto je první umělý útesový projekt v rudém moři.
HLOUBKA: OD 25 M DO 44 M

ECHTA

Echta

se nachází nedaleko pobřeží Hurghady pri ostrově Megawish.To je velmi populární pro potápění pro začátečníky a amatéry ve fotografování pod vodou.Skládá se ze dvou relativně malých Ergů, které jsou spojeny mělkým kanálem. Ideální místo pro potápění v zátoce.

ECHTA
Flora & fauna:

mořský život z tohoto útesu je velmi bohatý a zajímavý. Hodně světla a mnoho proudú, které obklopují celý Erg, umožňují růst měkkých a tvrdých korálů. V severní části menšího Ergu se obvykle nachází hejno pramic. Kromě toho múžete spatřit perutýny,dračí ryby, chobotnice, rejnoky, želvy a kalamáry vznášejíci se pod hladinou. Vzhledem k tomu, že zde žije veliké množství ryb, se místo často nazýva "rybí polévka"
HLOUBKA:  10 M